www.pulsdruk.pl    mapa serwisu

WYCENY: puls@pulsdruk.pl

drukarnia
ctp
zamowienie
ftp
faq
dojazd
kontakt

faq

Druk offsetowy a cyfrowy - jakie są różnice?

Podstawowa różnica między drukiem offsetowym a cyfrowym polega na rozkładzie kosztów. Przy jednym arkuszu koszt druku metodą cyfrową jest większy, niż ma to miejsce w przypadku druku offsetowego. Cena wydruku nieznacznie zmienia się z rosnącym nakładem. Dlatego druk cyfrowy stosowany jest przy zamówieniach o małych nakładach. Jego typowym zastosowaniem jest druk materiałów reklamowych, materiałów biznesowych oraz cała gama druków akcydensowych, czyli jednoarkuszowych. Druk cyfrowy charakteryzuje wysoka personalizacja produktów. Druk offsetowy z kolei znajduje zastosowanie w przypadku nakładów liczących co najmniej kilkaset kopii jednego wzoru oraz przy wydrukach większych od formatu A3, ale nie będącymi wydrukami wielkoformatowymi.

Czy do druku offsetowego można przesłać prace w RGB?

Tryb kolorów RGB nie powinien być stosowany w projektach przeznaczonych do druku offsetowego. Wszelkie uszlachetnienia, jak chociażby foliowanie, zmieniają kolor druku, dlatego stosowanie w projekcie gotowych, pokrytych folią może nie przynieść oczekiwanego efektu wydruku. Do druku offsetowego używane są kolory trybu CMYK, a także kolory pantonowe. W projekcie nie powinno się markować kolorów pantonowych kolorami podstawowymi, ani dołączać do pliku produkcyjnego profili ICC.

W jakim formacie przesłać piki do druku?

Najlepszym formatem pliku przesłanego do druku jest PDF kompozytowy. Aby plik był zgodny z normami ISO i został dzięki temu prawidłowo naświetlony w drukarni przy jego generowaniu dobrze jest zastosować standard PDF/x-1a:2001. Nie powinno się w jednym projekcie umieszczać plików rozseparowanych oraz plików kompozytowych. W trakcie eksportowania projektu do formatu PDF należy wyłączyć wszystkie zbędne znaczniki drukarskie: paski barwne, pasery i opisy.

Jakie są zalety druku offsetowego?

Największą zaletą druku offsetowego jest możliwość druku na nietypowych powierzchniach, a także rozłożenie kosztów stałych – łącznie z projektem graficznym – na całość drukowanego nakładu. Druk ten opłacalny jest przy drukowaniu wysokich nakładów, także w przypadku druku w jednym lub dwóch kolorach. Możliwa jest duża swoboda w zmienianiu kolorów w procesie samego druku. Dodatkowo, poza standardowymi kolorami CMYK można stosować dowolną liczbę kolorów.

Jakie jest zastosowanie druku offsetowego?

W porównaniu z innymi technologiami drukarskimi druk offsetowy zapewnia znacznie wyższą jakość wydruku, dlatego najczęściej stosuje się go w poligrafii dla firm i przedsiębiorstw, do druków reklamowych i produkcyjnych. To także najwyższej jakości druk wydawnictw, książek i czasopism, ulotek, folderów, segregatorów i teczek firmowych, kalendarzy, plakatów i wielu innych. Bezdyskusyjnie najwyższa jakość, a także precyzja odwzorowania drukowanego projektu sprawia, że offset to najpowszechniej wykorzystywana technologia drukarska.